Production, development, distribution and salvage of expanded polystyrene, wholesale trade of extruded polystyrene

POLITERM-Blue- bloky na vysokú hriadku

1. Vrecia vopred pripravenej zmesy polystyrenovej drte a aditíva POLITERM- Blue na 100 l

1.

2. Ešte pred začatím si roložíme formy s vyrezanými klinymi tak, aby vždy na jednej strane bola dutá časť fromy (časť klina) a na druhej vypuklá časť (časť kam klin neskôr zapadne).

Typ: Plochy, najmä plochy klinov, ktoré budú v kontakte so zmesou natrieť nejakým neagresívnym mazivom (najlepšie konzumný alebo lanový olej) potom sa hotové bloky budú lahšie vyberať z formy.

2.

3. Do vopred pripravenej nádoby nasypeme zmes POLITERM- Blue a zalejeme 10 l vody, cement ešte nepridávame!!!

Typ: Vodu nalievajte krúživými pohybmi, tým zmes rýchlejšie navlhne.

3.

4. Zmes miešame na nízkych otáčkach (aby materiál nevyfukovalo von) 2-3 minúty, pokiaľ zmes dostatočne navlhne a zmenší svoj objem ( pri tomto stave možeme vidieť aj mierne penenie aditíva= aktivácia aditíva)

4.

5. Do pripravenej zmesy pridáme cement 25 kg, teraz je potrebné zvýšiť otáčky na miešadle, po cca 2 minútach skontrolovať zmes či nieje potrebné pridať vodu, potom pokračovať ešte ďalšie 3-5 minút.

5.

DSC01884

6. Pripravenú zmes dávkujeme do formy, vhodné je zmes pri dávkovaní zľahka vibrovať aby zmes rovnomerne vyplnila formu. Najprv je potrebné vyplniť len zhruba polovicu formy a vložiť karirohož, potom pokračujeme v dávakvaní zmesy.

DSC01885

6.

7. Po skončení necháme 2 dni bloky “vyzrieť” vo forme, potom možeme bloky vybrať z formy.

Typ: Vhodné je aby sa bloky sušili v tieni, tým sa zniži riziko tvorby malých prasklín. Tiež pomôže občasné kropenie.

7.

8. Do zeme vyhĺbime jamu podľa rozmerov, ktoré sme si zvolili, následne kladieme bloky tak, aby klin zapadol do drážky a tým nám vznikne súvislý múr. Jednotlivé bloky aspoň z jednej strany podoprieme  kolom.

Typ: Ak je to možné zvolťe drevené koly (najlepsie bez ochraného náteru), ktoré je možné nechať v zemi bez obáv že sa z nich budú uvolnovať škodliviny do pôdy.

9.

8.

9. Keď máme dokončené múry, môžeme začať klásť jednotlivé vrstvy podľa návodu na tvorbu vysokých hriadok (na internete je niekoľko návodov takže stačí si zvoliť ten, ktorý vám vyhovuje).

10.

10.  Keď budú vrstvy vo výške asi 1/3 celkovej výšky panel, je potrebné dať z vonkajšej stĺpy a zviazať ich medzi sebou drôtom (drôt dajte tak aby ste nim neskôr mohli sťahovať stĺpy k sebe), toto je potrebné aby sa múry nerozchádzali pod tlakom zeminy. Potom poračujeme vo vrstvení a ak je potrebné doťahujeme drôt.

11.

11. Po ukončení vrstvenia odporúčame medzi stĺpy a bloky vlžiť či už dosku, pásovinu alebo tyč obdlžnikového prierezu, aby sa zvýšila pritlačná sila stĺpov.

12.

 

Poznámka: Body 8-11 sú na vašom uvážení či ich dodržíte. Slúžia len ako námet.

Translate »